Life coaching, életút-, életmódvezetési szakértői hozzájárulás
Kiegyensúlyozott élet, jobb életminőség – a coaching elősegíti az egyén boldogságát és kiegyensúlyozottságát az élet minden területén.A coaching ott segít, ahol az addig megszokott stratégiák már nem működnek. Újra teremtheted önmagad. Újra tervezheted az életed, itt és most a coach segítségével.Ügyfeleink tudják, hogy a sikeres élet eléréséhez az egyik legjobb befektetés a life coaching igénybevétele.A coaching egy fejlesztő módszer, nem gyógyítás és nem terápia. A coaching nem a múlttal foglalkozik, a jövőt építi, a jelenre koncentrálva.
A life coaching:
egyedi személyes projektek megvalósítására, szakmai sikerek elérésére ad kiváló lehetőséget,új lehetőséget teremt, arra, hogy elérje álmait és leküzdje a személyes boldogsága útjában álló akadályokat. Önmagától akarja majd a változást magánéletében, és mindent megtesz, hogy elérje kitűzött céljait,segítségével magunk irányíthatjuk életünket, elkerülhetjük ugyanazon hibák megismétlődését, boldogabb és teljesebb életet élhetünk,tartós és jelentős hatással van életünkre, áttekinthetjük egész eddigi életünket, hol hiányzik az egyensúly, miként háríthatjuk el életünkből az akadályokat, a problémákat, hogyan élhetünk kiegyensúlyozott életet,segítségével fejleszthetjük a motivációinkat.
Mikor segít a coaching?
Ha:
- úgy érzi, hogy lejtőre került élete és nem találja a féket, amivel ezt megállíthatná,
- szorong a jövője miatt,
- megoldatlan problémái vannak, melyek konfliktust okoznak családi életében, vagy munkájában,
- új sikereket szeretne elérni,
- magányos,
- úgy érzi, hogy a környezete nem érti meg,
- keresi élete párját,
- válni szeretne, de még nem döntött,
- nem látja pontosan merre tart vagy tarthat az élete,
- egy tiszta önképet szeretne kapni magáról.
A Coaching egyéb használt irányzatai:
A Gestalt alapú coaching
Ez az irányzat arra a jelenségre épül, amely szerint, ha egy helyzetet többen végigélnek, mindenki másra fog emlékezni, mindenki mást emel ki belőle. Mindannyian megélünk egyfajta valóságot, amely egy szubjektív valóság, befolyásolják korábbi élményeink, tapasztalásaink. A gestalt alapú coaching során az ügyfélben tudatosulnak a helyzetek kezelésre eddig alkalmazott magatartásminták, és/vagy megtörténik a túlmutató lehetőségek feltárása is. Eszközük a támogatás és a szelíd konfrontáció.
Akcióközpontú coaching (a pszichodráma szemléletével)
A pszichodráma csoport-pszichoterápiás módszer. Lényege, hogy a csoporttagok a számukra fontos élethelyzeteket jelenítenek meg, amelyben helyzeteiket újraélhetik, alkalmazhatják a szerepcserét, amelynek révén más perspektívából is ráláthatnak az adott helyzetre. A módszer akcióorientált, hiszen nemcsak megbeszélik az adott helyzetre vonatkozó teendőket, hanem el is játszatják azt az ügyféllel. Aki így biztonságos közegben kipróbálhatja az egyes megoldási lehetőségeket.
Döntésközpontú coaching
Ebben a személy saját kérdései és problémái feldolgozásának komplexitásában érti meg és látja át a helyzetét. A coach segítségével kialakítja egyértelmű belső meggyőződéseit is tükröző olvasatát a szituációról, értékelve saját szerepét és felelősségét a helyzet létrehozásában és fenntartásában. Ezáltal képessé válik az optimális problémamegoldásra- a rutinszerű, konvencionálisan elfogadott fogásokkal szemben a kreatív, egyedi, személyes hitén és képességein alapuló, a megújulás lehetőségét magában hordozó döntések meghozására.
TA-alapú coaching
A tranzakció-alapú coaching célja az ügyfél tevékenységére fókuszálni. A coach feladata, hogy segítse az érzéseket, gondolatokat, kommunikációt tisztán kezelni. Nem a coach dönt az ügyfél helyett, nem a megmentés a feladata, hanem bízhat az ügyfél önmagáért vállalt felelősségében és szabadságában. Az irányzat alapelvei: a szerződéses módszer és a nyílt kommunikáció. A tranzakció-analízis fogalmi értelmezési keretet adnak az egyén számára nehézségeket, elakadásokat jelentő helyzetben, lehetőséget teremtenek a változásra, változtatásra. A tranzakció-analitikus megközelítés szerint az emberek általában véve “rendben vannak” és fejlődőképesek, mindenki rendelkezik a gondolkodásra való képességgel. A döntéseiért felelősséggel tartozik és képes a nyílt kommunikációra.
Szupervízió-alapú coaching
Egyfajta tapasztalati tanulásról beszélhetünk az irányzat coachingban való alkalmazásakor. Aktuális problémákból, konkrét helyzetekből indulnak ki. A coach kérdések sorozatával segíti az ügyfelet saját problémájának felismerésében, a megoldások megtalálásában. A folyamat során állandó visszajelzéseket ad a kliensnek arra vonatkozóan, hogy rá hogyan hatnak, benne milyen érzéseket keltenek azok a dolgok, amelyekről az ügyfél beszámol.
Rendszerszemlélet-alapú coaching
E szemlélet alapja, hogy a legkisebb rész is egy egész-rendszer. A rendszereknek tudása, céljai, és ereje van. A coaching feladata, hogy segítsen ezeket felfedezni, mozgósítani. A konstruktív rendszerszemlélet erősíti az egyén felelősségtudatát és öntevékenységre ösztönzi. A coaching folyamatban a felek felelősséget vállalnak magukért, feladatuknak a tudatosulást tekintik.
Módszereink:
- 7 C Modell (Mick Cope)
- a probléma feltárása,
- a problémamegoldás feltételeinek megteremtése,
- új életstratégia felépítése, új életszemlélet kialakítása,
- attitűd felépítése,
- készségfejlesztés,
- konkrét gyakorlatok,
- visszacsatolás.
Grow Modell (Sir John Whitmore)
- A Grow szó jelentése növekedés, haladás, fejlődés.
- Goals – a cél meghatározása
- Reality – a jelenlegi helyzet feltárása
- Options – a lehetőségek számbavétele
- Wrapup, What (will you do) – Mit fogsz tenni?